מיומנו של חוקר 23: "בת הרב"


חשדן, אי אפשר להיות חוקר בלי להיות חשדן.

פעמים רבות שואלים אותי האם המקצוע הוא שהפך אותי לאדם חשדן, או שמא מכיוון שאני מטבעי אדם חשדן בחרתי במקצוע זה. האמת היא, כנראה, באמצע. כאשר פנה אלי בחור צעיר, אשר הציג את עצמו כעוזרו של רב גדול המבקש את שירותיי, הבעתי חשדנות רבה.

לעיתים קרובות יוצרים עימי קשר אנשים "תימהוניים", אשר לא באמת זקוקים לשירותיי, אלא מחפשים מעין "שעשוע" לזמן פנוי. לאחר מספר בדיקות בסיסיות, על אותו בחור שיצר עמי קשר, הסכמתי להיפגש עמו.

נפגשנו בתחנת דלק, הסמוכה לעיר בה הוא מתגורר. הוא סיפר לי כי הוא דמות מוכרת בעיר, ולא היה רוצה לעורר את תשומת לבם של השכנים באשר לפגישה עם אדם חילוני ולא מוכר כמוני. הוא הציג את עצמו בשם "גד", היה נראה לבוש היטב – עם בגדים שאינם מקובלים, בדרך כלל, אצל בני הקהילה החרדית. הוא הוסיף וסיפר כי הוא עוזרו האישי וקרוב משפחה של רב גדול – אך סרב לציין את שמו. בתחילת השיחה, הוא ביקש ממני להבטיח ולהישבע כי כל הנאמר בשיחה יישמר בינינו בסוד. הבטחתי לו שהשיחות עמי נשארות דיסקרטיות לחלוטין – גם אם בסופו של דבר יחליט שהוא לא שוכר את שירותיי. לדבריו, לפני שנים רבות הרב "נאלץ" למסור את בתו, היא-לי, בשל העובדה שהיא נולדה עם מום קל. הוא המשיך וסיפר כי באותה תקופה, ילדים עם מום היו מנודים מאוד בקהילה החרדית והוא חשש לגורלה.

הוא המשיך וגולל בפני את הסיפור המשפחתי, אך הייתה לי התחושה שהוא אינו מספר לי את כל הסיפור כולו, וייתכן שהרב חשש למעמדו בקהילה החרדית אם תיוודע העובדה שיש לו ילדה "פגומה". אבל, כאמור, זוהי הייתה השערה שלי, ולא היה מתפקידי לשתף אותו בדעתי האישית בנושא זה. ביקשתי להיפגש עם הרב פנים אל מול פנים. בשלב הראשון העוזר לא כל כך היה מרוצה מהבקשה שלי, אך הסברתי לו שאני רוצה לפגוש את הלקוח שלי.

הוא התרצה.

למחרת, פגשתי את הרב בפארק אשר נמצא בסמוך לעיר בה הוא מתגורר. גם הוא חשש שמא יזהו אותו בעירו, כאשר הוא נפגש עם אדם זר וכל פגישה מסוג זה יכולה לעורר שאלות רבות.

"בכל מקום כאן יש אוזניים ועיניים", אמר. חשבתי שאולי אוכל לגייס כמה מהם לשורותיי, אך השארתי את המחשבה המשעשעת הזו בראשי. הרב היה נראה מבוגר לגילו. בטרם הספקתי לשאול אותו דבר מה, הוא מיהר לספר כי הסיבה בגינה הוא מעוניין לפגוש את ביתו, לאחר שנים כה רבות, היא מכיוון שגילה כי הוא חולה במחלה קשה. הוא החליט שהוא רוצה לסגור מעגל מכוון שהוא לא יודע עוד כמה זמן נשאר לו לחיות. בשלב זה הוא החל לשתף אותי במעט המידע שהוא יודע על המשפחה המאמצת, כולל כתובת המגורים האחרונה שלהם. ניגשתי לכתובת המשפחה בראשון לציון. זיהיתי על תיבת הדואר כי מופיע שם המשפחה של הוריה המאמצים, אך הוא מחוק חלקית ועליו כבר מופיע שם משפחה אחר. למרות זאת, עליתי אל הקומה בה הם התגוררו ופניתי אל השכן ממול. סיפרתי לשכן כי אני חבר ותיק של המשפחה מחו"ל ולא שהיתי בארץ מספר שנים ולכן כל מה שזכרתי הוא הכתובת הזו. השכן סיפר כי הוא זוכר את המשפחה היטב. הם היו זוג הורים נחמדים מאוד, אשר חיו במקום במשך שנים רבות. לפני מספר שנים הם התגרשו, אב המשפחה עבר לצפון ואילו האם וביתה עברו לכתובת אחרת בעיר. הוא הוסיף שאם המשפחה עובדת כפקידת קבלה בסניף קופת חולים הסמוך לביתם. ניגשתי אל הסניף כמטופל ובזמן שאני מציג את עצמי כמטופל הממתין לתורו, פתחתי עימה בשיחה. לאחר פרק זמן קצר, הבנתי כי אכן מדובר באמא המאמצת של היא-לי, אותה אני מחפש. היא החלה להיפתח בפניי וסיפרה לי על המשפחה שלה והוסיפה בגאווה רבה כי בתה נישאה לאחרונה. המצאתי סיפור כי גם אחותי נישאה לא מזמן, והתחלנו לפתח שיחה בנושא חתונות ומחירן היקר בארץ. לאחר זמן קצר, היא ציינה שביתה עובדת בסניף בנק בסמוך לביתם. על מנת לא לעורר חשד נוסף, עזבתי את המקום. עם המידע שברשותי, הפעלתי מספר קשרים בבנק המדובר, עד שהצלחתי לאתר את מספר הטלפון של היא-לי. לאחר שהשגתי את מספר הטלפון, היה כבר הרבה יותר קל לאתר את פרטיה המלאים כולל כתובתה העדכנית. עם המידע שבידיי פניתי חזרה אל הרב שהיה מופתע מאוד שפתרתי את התעלומה כה מהר. הוא שילם לי את שכרי ונפרדנו לשלום. לאחר מספר שבועות, בשל סקרנות יצרתי קשר עם גד והתעניינתי בשלומו של הרב. הוא סיפר לי כי מצבו הרפואי החמיר, והוסיף כי יצר קשר עם ביתו. לאחר שהתאוששה מהמידע שמסר לה, היא הסבירה לו כי היא אינה מעוניינת שהוא יהיה חלק מהחיים שלה. הוא החליט לוותר עליה לפני שנים רבות, וכעת – היא מוותרת עליו

*רוצים לראות את הסיפורים שלנו לפני כולם? הצטרפו לערוץ שלנו בטלגרם. https://t.me/shragainfo

**אם אהבתם את הסיפור מוזמנים לשתף.

שרגא איסוף מידע וחקירות 03-5440977 / 050-7404376 shragainfo@shragainfo.co.il

***עכשיו כל הפרקים של יומנו של חוקר באתר שלנו. ****תודה רבה לטל חגי על עריכת התוכן. ***** הצילום הוא אילוסטרציה. יומנו של חוקר 23- ( פורסם באוקטובר 2014)

Featured Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook - White Circle